10 způsobů, jak ušetřit na vytápění a přitom se ohřát

Ceny energií klesají velmi pomalu a pravděpodobně se už nikdy nevrátí na úroveň před energetickou krizí. Tipy, jak ušetřit náklady na vytápění během zimní sezony a jak se levně ohřát, tak mohou být nadále velmi užitečné. Když budete trochu kreativní, uspoříte, aniž byste museli mrznout. 

Zaměřte se především na udržení tepla v bytech a rodinných domech. Dodržováním následujících rad je možné oddálit zahájení vytápění nebo předcházet potřebě zvyšovat jeho teplotu během zimních měsíců. 

Tip 1: Ta správná míra tepla v ten správný čas

Jako první opatření jistě každého napadne stáhnout výkon radiátorů na nulu nebo rovnou vypnout celý otopný systém, pokud jsou všichni členové domácnosti pryč. Proč utrácet za vytápění prázdného bytu? Jenže manuální vypínání a zapínání topení vám bohužel částky na účtech za vytápění nesníží. Celý otopný systém a rovněž celá domácnost se totiž pokaždé musí znovu ohřívat od nuly, což je energeticky náročné. 

Dobrým kompromisem je používání dvou levných a dostupných spínacích zařízení: termostatu a časovače. Nejlépe samozřejmě jejich kombinace – programovatelný termostat. 

  • Termostat zapíná a vypíná jednotlivé radiátory nebo celý otopný systém tak, aby udržoval teplotu, kterou na něm nastavíte.

  • Časovač umožňuje nastavit zapínání a vypínání otopného systému podle denní doby. 

Moderní termostaty obvykle pracují s minimálně dvěma teplotními úrovněmi, pro které si můžete navolit konkrétní teplotu:

  1. komfortní (denní) – cca 21 °C

  2. úsporná, ekonomická (noční) – cca 16 °C

Doporučujeme nastavit systém tak, aby začal topit na komfortní teplotu hodinu před tím, než vstává první člen domácnosti. Po odchodu posledního člena z domu se může přepnout na úspornou úroveň. A obdobně odpoledne by se měla komfortní úroveň aktivovat hodinu před návratem prvního příslušníka rodiny domů a znovu deaktivovat, když se poslední osoby uloží k spánku.

Tip 2: Topit jen v používaných místnostech

Většina radiátorů v domácnostech je již vybavena termostatickými ventily. Využívejte toho k tomu, že teplotu nastavíte individuálně pro každou místnost, aby se topilo jen tam, kde to má smysl:

  • V ložnicích pro návštěvy a dalších málo používaných místnostech stačí navolit stupeň 1 nebo 2. 

  • Naopak obývák, zvláště když celá rodina „válí šunky“ u televizoru, si zaslouží vyhřátí na stupeň 3 nebo 4.

Tip 3: Zavíráním dveří vyhradit teplu prostor

Pokud v rámci bytu pravidelně používáte jen některé místnosti, snažte se nechávat zavřené ty, které nepoužíváte. Cílem je, aby do těchto místností zbytečně neunikalo teplo, ale drželo se tam, kde ho nejvíce potřebujete. 

Tip 4: Otevírat a zavírat závěsy

Závěsy rozhodně nejsou jen ozdobou interiéru, ale mají citelný přínos pro tepelnou pohodu. Proto je dobré využívat výhody tepla poskytovaného sluncem, které slušně hřeje i v zimě, a každé ráno závěsy na oknech rozestřít, aby se místnosti zcela zdarma prohřály. To je přínosné zejména u místností orientovaných na jih.

Na noc závěsy zastírejte. Toto opatření nejenže pomáhá předcházet únikům tepla skrz okna, ale také zlepšuje kvalitu spánku. A pokud máte v domě starší okna, která dost profukují, zvažte pořízení takzvaných termo závěsů, které mají ještě lepší izolační účinky a jsou užitečné i v létě, kdy naopak zpomalují přehřívání prostoru. Termo závěs můžete instalovat nejen na okna, ale i k domovním dveřím. 

Nemáte závěsy? Toto pravidlo se dá využít i s žaluziemi nebo roletami. 

Tip 5: Další vrstvu na sebe

Tato rada zní možná samozřejmě, nicméně návyk trávit doma čas ve spodním prádle stále u některých lidí přetrvává. Přitom více se obléct je tak jednoduché a levné! V zimě přece potřebujete zahrát především sebe, ne domácnost. 

Už jenom tričko s dlouhý rukávem a tepláky vám umožní dobře snášet teplotu o zhruba dva stupně nižší než s „holým zadkem“. I poměrně tenká vrstva látky totiž umí zadržovat teplo u těla

Rada našich babiček, že je potřeba udržovat nohy v teple, je stále platná. Dopřejte si tedy uzavřené pantofle nebo rovnou plyšové papuče. Že jsou staromódní? Vzpomeňte si na to, až vám přijde vyúčtování od dodavatelů energií. 

Pokud patříte mezi vyslovené zimomřivce nebo máte horší krevní oběh, neváhejte si navléknout svetr nebo termoprádlo. Co se týká textilních materiálů, nejlepší izolační vlastnosti mají fleece nebo vlna. Když ochrání před zimou ovci na větrné hůrce, ochrání i vás.

Tip 6: Zahřát se flaškou s horkou vodou

Opravdu nemáme na mysli flašku alkoholu – ten zahřívá jen naoko a spíše zvyšuje riziko podchlazení. Cílem je bezpečně zahřát ty části těla, na které je vám zima, aniž byste museli zahřívat celý byt. 

K tomu skvěle poslouží lahev naplněná horkou vodou. Může jít jak o termofor, tak v nouzi i o obyčejnou PET lahev. Možnosti jejího použití jsou v zásadě dvě:

  1. Cílené prohřátí vybraných partií: Horkou lahev si přiložte na studené ruce, nohy nebo záda.

  2. Prohřátí postele: Horkou lahev pár minut před ulehnutím zabalte pod přikrývku. 

Termofor je schopen hřát i dlouhé hodiny, přitom se zanedbatelnými náklady. Náročnější uživatel si může pořídit i elektricky vyhřívanou bačkoru, deku nebo ohřívač rukou, je ale dobré si před nákupem ověřit příkon takového přístroje, aby se peníze uspořené za vytápění jenom nepřesunuly do účtenky za elektřinu. A nezapomínejte se zahřívat i zevnitř popíjením čajů a jiných teplých nápojů. 

Elektrický ohřívač rukou jako moderní náhrada termoforu (foto: Lanaform)

Tip 7: Vyhřát rodinné iglú

Eskymáci ve svých sněhových stanech neumrznou, i když v nich nemají žádné vytápění. Teplota v místnostech jednoduše stoupá, pokud je používáte. Zahříváte si je vlastním tělem, dýcháním, svícením, používáním elektrospotřebičů nebo třeba konzumací horkého nápoje či polévky. 

Proto se obvykle vyplatí chvilku počkat, než ihned po vstupu do místnosti přidávat teplotu na termostatu. A také se vyplatí trávit více času s rodinou v jedné místnosti, jak se to dělávalo před rozmachem počítačů a telefonů. 

Tip 8: Další vrstvu na dům 

Stejně tak, jako více vrstev lépe ohřeje člověka, ohřeje i dům. Nedostatečně izolované zdi  jsou zdrojem ztrát tepla v domě. 

  • Izolace podkroví: Střechou uniká značné množství tepla. Měli byste se ujistit, že to není váš případ.

  • Izolace dutin ve zdivu: Toto opatření může významně snížit ztráty tepla, zejména ve starších domech.

  • Izolační vrstva na podlaze: Koberce jsou skvělým opatřením, jak předcházet studeným chodidlům. Pokud preferujete jinou podlahovou krytinu (PVC, parkety apod.), můžete ji při instalaci podložit izolační vrstvou. 

Tip 9: Utěsnit škvíry

Tenká okna a spousta škvír, kterými proudí průvan, to je obrázek typický pro mnoho domů, zejména těch starších. Pokud v blízkosti zavřeného okna nebo dveří cítíte foukání vzduchu a chlad, týká se tento problém i vaší domácnosti. Je potřeba postavit průvanu do cesty odpovídající překážky.

  • Utěsnit mezery okolo vnějších dveří a oken: Každá štěrbina navíc může být zdrojem úniku tepla. K prahům vstupních i balkonových dveří umístěte textilní ochrany proti průvanu nebo těsnicí lišty. K utěsnění oken, jak název napovídá, nejlépe poslouží okenní těsnění, která jsou v obchodech k dostání v množství tvarů a z různých materiálů. 

  • Zkontrolovat zapomenuté únikové cesty: Nefouká do obytné části domu studený vzduch od spojovacích dveří do garáže? Jsou nepoužívané krby a kamna řádně utěsněné, abyste drahocenné teplo neposílali komínem pánubohu do oken? 

Utěsněním těchto míst zadržíte teplo uvnitř a snížíte potřebu pouštět vytápění. Ale nesmíte dům utěsnit příliš, aby se nezačal podobat tropickému skleníku. Vždy je potřeba myslet na nutnost odvádět nadbytečnou vlhkost na místech, kde nejvíce vzniká – v koupelně a kuchyni. 

Tip 10: Udržovat správnou vlhkost vzduchu

Zdravá vlhkost vzduchu pro prostory s pokojovou teplotou by se měla pohybovat mezi 40 a 60 procenty. Jak to souvisí s úsporami na vytápění? Vlhký vzduch je totiž obtížnější prohřát, tudíž vás jeho vytopení vyjde dráž. Je to dáno skoro dvojnásobnou tepelnou kapacitou (energií potřebnou k ohřátí) vody oproti samotnému vzduchu. 

V boji proti příliš vysoké vlhkostí je nejúčinnějším opatřením odvlhčovač vzduchu. Ale úspora na vytápění není jeho jedinou výhodou. Pokud používáte odvlhčovač, nemusíte tak často otevírat okna (a vpouštět si do interiéru studený vzduch), abyste se zbavili nahromaděné vlhkosti. Teplíčko tak zůstane doma a zabijete dvě mouchy jednou ranou. 

Není potřeba se děsit toho, že používání dalšího elektrospotřebiče povede k zásadnímu navýšení částky na faktuře za elektřinu. Moderní odvlhčovače mají velmi dobrou energetickou účinnost a rozumnou spotřebu elektřiny.

Odvlhčovač vzduchu pohlcuje nadměrnou vlhkost, napříklat tu ze sušeného prádla (foto: Meaco)

Více informací o tématu nadměrné vlhkosti najdete v dalších článcích:

Rosí se vám okna? Zbavte se kondenzace jednou provždy

Proč se tvoří plíseň v domácnosti a jak se jí zbavit

Zůstat v teple, šetřit peníze a zbytečně nepřitápět 

Naše praktické tipy vám pomohou snížit náklady na vytápění v době, kdy jsou ceny elektřiny i plynu nebývale vysoké. Bude vám dostatečně teplo a nebudete mít potřebu přidávat teplotu na radiátorech nebo termostatu.

Pojďme si shrnout chytrá úsporná opatření:

  1. Používejte moderní termostaty, abyste si zajistili správnou míru tepla ve správný čas

  2. Topte jen v místnostech, které pravidelně používáte

  3. Zavírejte místnosti, které pravidelně nepoužíváte

  4. Přidejte na sebe další vrstvu oblečení

  5. Zahřívejte místnost společným pobytem

  6. Používejte závěsy na oknech

  7. Zahřívejte se lahvemi s horkou vodou

  8. Zkontrolujte izolaci domu

  9. Utěsněte škvíry, kterými fouká do bytu

  10. Udržujte správnou vlhkost vzduchu

Vyzkoušejte tato opatření a sami se přesvědčte o tom, že je možné udržet si komfortní teplo a zároveň si udržet nízké faktury za vytápění. 

Autor úvodního obrázku: Freepik